Pikatec je česká technologická společnost zabývající se dlouhodobou ochranou povrchů pomocí nanotechnologií. Jako jedna z mála si zastřešuje vše od vývoje přes výrobu až po konečný prodej ochranných přípravků. Společný výzkum expertů ze společnosti Pikatec a vědeckého týmu z Technické univerzity v Liberci umožnil zrealizovat myšlenku, díky které je možné různým povrchům dodat vlastnosti, které samy nemají. Technická univerzita v Liberci je průkopníkem v oboru nanotechnologií a patří mezi světovou špičku. Velkou zásluhu na tom má profesor Jirsák, který jako první na světě vynalezl způsob výroby nanovlákna.
Pikatec je speciální technologie na bázi pryskyřice a nanočástic oxidů křemíku a zirkonu (SiO2 a ZrO2). Tyto částice vynikají především svou tvrdostí, například oproti laku automobilu jsou 140x-180x tvrdší. Dodávají chráněnému povrchu i řadu dalších vlastností, jako je například odolnost proti UV záření, korozi, chemická a teplotní rezistence. I když by se nám mohlo zdát, že je například sklo, nebo lak autmobilu dokonale hladký, pod mikroskopem připomíná spíše hornatou krajinu, ve které se usazují nečistoty. Unikátní směs tyto plochy dokonale vyhlazuje a zamezí tak jejich ulpívání. Ošetřené předměty se díky aplikaci přípravků Pikatec výrazně méně špiní, jejich údržba je méně náročná a častá.
Nanotechnologie PIKATEC je prověřena těmi nejextrémnějšími podmínkami. Za všechny jmenujme například jeden z nejnáročnějších automobilových závodů na světě Dakar, kde přípravky chrání před poškozením a nečistotami chladící vrtule či sklo závodního vozu Martina Macíka. Účinnost politur je na tak vysoké úrovni, že dokáže zabránit korodování lopatek turbín vodních elektráren, které jsou vystaveny nepřetržitému náporu vody a jemného bahna. Nanotechnologie PIKATEC tak chrání veškeré povrchy před jejich trvalým poškozením. Šetří tak nemalé finanční prostředky a pomáhá k těm nejlepším sportovním výkonům, potažmo ekonomickým výsledkům.