Nanotechnologie
na ochranu povrchů
Menu
604 723 723
Po - Pá: 9:00 - 15:00
Menu
  1. Hlavní stránka
  2. HOKEJOVÉ NOŽE
  3. Více o Nanoblade
  4. Adaptace na nože s nanodrážkou

Adaptace na nože s nanodrážkou 

Graf a fáze adaptace na nože s nanodrážkou

Během testování jsme vysledovali 3 fáze adaptace a pocity hokejistů. Jedná se o následující, které vyjadřuje graf. Připomínáme, že adaptace je zde míněna, jako přechod od standardních nožů a brusu ke standardním nožům s nanodrážkou Nanoblade, které jsou oproti standardním nožům samy o sobě již extrémní. Extrémní geometrie Nanoblade jsou určeny spíše pro již zažité bruslaře na standardních geometriích Nanoblade, nebo pro velmi trpělivé a přesvědčené bruslaře, kteří si uvědomují, že tato změna bude trvat poněkud déle.

  • 1. Fáze – je to nejkratší fáze (trvá zpravidla několik málo sekund či minut, ale pro některé i desítky minut) a zároveň nejhorší. Po prvním vstoupení na led má bruslař falešný pocit, že nože jsou tupé (jak již bylo uvedeno), nože se při kolmém postavení k ledu rozjíždí na všechny strany a on nevěří hranám a musí se přesvědčit, že hrany jej perfektně drží. Nejlépe je zajet do nějaké bezpečné zóny co nejdále od mantinelu (např. středový kruh hřiště) a začít pomalu kroužit kolem kruhu, přešlapovat a pomalu zrychlovat a přesvědčit se, že hrana opravdu drží. Druhý pocit je výška nože. Mnozí bruslaři jezdí na odbroušených nožích, a tudíž jejich výška může být klidně o 4 a více mm nižší než běžné nože nové. Pikatec Nanoblade jsou při standardních geometriích o cca 4 mm vyšší než konvenční nové nože, a tudíž rozdíl oproti již použitým nožům může být 8 a více mm! Na toto je nutné si zvyknout zejména při přešlapování. Třetím pocitem, zejména pro starší bruslaře je, že jsou zvyklí mít hodně zahnutý profil geometrie, tzv. „kolíbka“. Při běžném broušení je tato geometrie obratnější, než standardní geometrie od výrobců a někteří bruslaři si je nechají od brusičů nožů ještě více zaoblit. Bruslař je při této geometrii méně stabilní na patách a pomalejší, avšak po letech zvyklý. Pikatec má geometrii na patách rovnější, kvůli stabilitě v podélném směru a je tedy třeba si na ni zvyknout. Poslední pocit, který se částečně prolíná do fáze 2, je ztráta odezvy nožů od ledu. Jinými slovy, nože samy a tiše kloužou po ledě a „nedrhnou“, jak jste doposud byli zvyklí. To vám zpočátku může vadit, ale to je právě jeden z hlavních přínosů nožů Pikatec Nanoblade. Jakmile tuto fázi překonáte, můžete se pustit do běžného bruslení, a hlavně už se nebudete chtít vrátit k původním nožům. Z uvedeného však vyplývá, že pro některé, zvláště starší bruslaře, kteří mají zažité letité vlastnosti, může být změn v součtu více a záleží na jejich trpělivosti, jestli se budou schopni či ochotni přes ně přenést.

     

  • 2. Fáze – je to fáze, kdy si přivyknete na bruslení, naučíte se jezdit do zatáčky s pokrčenými koleny, budete brzdit, akcelerovat, projíždět bogny a naučíte se věřit nožům. Využijete obratnosti nožů v příčném směru a naučíte se využívat sklápění hran nožů k prudšímu či plynulejšímu brždění. Podle potřeb se toto naučíte regulovat. Začnete využívat rychlost a ostatní možnosti nožů. Dostanete se tímto zhruba na 80% spokojenosti. Tato fáze je o něco delší, než 1. fáze.

 

  • 3. Fáze – je to konečná fáze zvyku na nože Nanoblade. Tato fáze je u citlivých bruslařů nejdelší. Používáním již podvědomě ladíte návyk a všechny ostatní vlastnosti nožů. Začnete jezdit zatáčky „tiše“ bez zpomalujícího skřípění ledu při průjezdu a budete si zažívat a hlavně užívat nové možnosti.

 

 

Jak již bylo uvedeno, u každého jedince je průběh adaptace jiný. U valné většiny dorostenců a juniorů, tyto fáze splynou v jednu krátkou. Od první minuty v tom neviděli problém. Většinou až později uvedli, že začali   bruslení  vnímat jinak než předtím, a že předtím se žádnými detaily vůbec nezabývali. Vše je jen o hlavě a o ochotě se učit novým věcem a společnost PIKATEC vám v tom přeje hodně zdaru.

Navštivte aplikační centrum ve vašem okolí
Navštivte aplikační centrum
Všechny pobočky
Přihlašovací formulář
Přihlašovací jméno:
Přihlašovací heslo:
Zapomenuté hesloNová registrace
Můj účet
OdhlásitObjednávkyNastavení účtu
českyenglishSlovensky