Nanotechnologie
na ochranu povrchů
Menu
604 723 723
Po - Pá: 9:00 - 15:00
Menu
Kategorie
    +420 604 723 723 (Po - Pá: 9:00 - 15:00) info@pikatec.cz
    1. Hlavní stránka
    2. DOMOV
    3. Poradna Domov
    4. Jak aplikovat Pikatec Home

    Aplikace politur Pikatec je velmi jednoduchá, avšak zaznamenali jsme u některých klientů respekt ze slova „nanotechnologie“ a následné obavy z aplikace.

    Není třeba se obávat, poněvadž složitost je úplně stejná, jako například u voskování povrchu. Jednoduše vyčistíte – nanesete – rozleštíte a počkáte 12 hodin. Nakonec po dvou dnech zhruba opláchnete či otřete povrch za účelem „nastartování“ hydrofobního (odperlovacího) efektu.

    Chceme ale, aby všichni pochopili princip nanokosmetiky a víme, že většina to neřeší, ale najdou se velmi pečliví lidé se smyslem pro detail, kteří se přesvědčí pouze, když porozumí tomu, jak to funguje. Proto se v tomto článku snažíme zevrubně popsat všechny detaily, se kterými se můžete setkat právě při aplikaci a vysvětlit jak a co nejlépe realizovat. Následující obsah vás navede k dané problematice u toho kterého materiálu, nebo si jednoduše přečtěte celý článek a staňte se tak trochu „odborníky“ na problematiku nanotechnologií J.

    Tato pasáž se věnuje tipům, jak připravit povrchy, jak správně aplikovat kosmetiku Pikatec, čeho se vyvarovat a co od ochrany očekávat. Tuto pasáž budeme čas od času doplňovat o nové poznatky a tudíž pro jednoduchost budeme označovat číselnou řadou stejně, jako u software počítačů.

    Obsah článku:

    1. Co byste měli vědět o produktech Pikatec?
    2. Jak připravit povrch
    3. Jak aplikovat (nanášet) politury
    4. Jak rozlešťovat politury Pikatec
    5. Vytvrzení politury (doba schnutí)
    6. Odstranění emulgátoru (neplatí pro Protect Leather a Protect Textile)
    7. Jak opětovně nastartovat hydrofobní (odperlovací) efekt (neplatí pro Protect Leather a Protect Textile)
    8. Co očekávat od politury Pikatec  

    1. Co byste měli vědět o produktech Pikatec?

    Politury Pikatec jsou velmi přilnavé a odolné. Je spíše problém je odstranit i když existují některé způsoby, které způsobí, že nepřilnou. Jedná se zejména v případech, kdy na povrchu zůstanou zbytky předešlých ochran, vosků, olejů, impregnací, aviváží a mastných prvků.

    Politury byly vyvinuty pro jednotlivé povrchy s ohledem na unikátní strukturu každého povrchu. Je prakticky nemožné vytvořit univerzální polituru (tzv. 3 v 1, nebo 5 v 1, jak je to dnes moderní), poněvadž tako univerzální politura by měla pro každý povrch pouze například 60% svých dobrých vlastností. Nám přišla škoda těch nejlepších vlastností nevyužít a tudíž máme pro každý specifický povrch speciální druh ochrany, včetně různých výživ či vitamínů.

    Máme dva typy základních nosných emulzí ochranných politur (kromě produktu Nano Protect textile), které se nejlépe poznají podle barvy a to bílá a lehce čirá. Bílá se rozlešťuje cca po 30 minutách a čirá cca po 5 minutách.

    • Do savých povrchů (dřevo, pískovec apod.) se politura „vpije“ a vytvoří lehce prodyšnou membránu (něco na způsob funkčních textilií GoreTex), která umožní odcházení vnitřní vlhkosti z materiálu ven, avšak zabrání průniku vody dovnitř.
    • Na nesavých površích utvoří politura tenkou vrstvu o síle povrchové hrubosti daného materiálu. Tam se membrána netvoří a politura je homogenní.

    Politury mají mnoho svých skvělých vlastností:

    • hydrofobita (odpudivost vody),
    • olejofobita (odpudivost vůči mastnotám),
    • mikroskopické vyhlazení povrchu pro antistatické vlastnosti a zabránění ulpívání nečistot,
    • antibakteriální efekt,
    • odolnost proti UV záření,
    • zpevnění povrchu proti mechanickému opotřebení,
    • uzavření pórů v materiálu pro udržení vnitřních - žádoucích složek v některých materiálech,
    • chemická odolnost včetně odolnosti proti trusu zvířat i ptáků,
    • odolnost proti teplotě,
    • teplotni odolnost až 700°C.

    Jediná okamžitě viditelná vlastnost je hydrofobita. Díky ní se voda na povrchu místo do „vodních map“ a „loužiček“ přemění na kuličky, které mají tendenci se z povrchu okamžitě odvalit. U některých materiálů je hydrofobita větší, u některých o něco menší. Tato vlastnost se může občas dočasně ztratit, což zákazníky někdy mylně vede k přesvědčení, že politura se z povrchu již ztratila. Většinou není tomu tak a po následném omytí a odmaštění se opět tato vlastnost vrátí. Politury Pikatec mají velmi dlouhou trvanlivost a i když dočasně nefunguje právě zmiňovaná hydrofobita, ostatní vlastnosti fungují neměně. Politury po čase se ztrácí, ale tato doba je minimálně rok a u vnitřního použití i dva roky a více. Logicky záleží i na vlastní zátěži daného povrchu (například podlaha ve veřejné budově, kde denně projde tisíc lidí, bude mít jistě menší odolnost, než podlaha v domácnosti). Tam, kde má přístup sluneční světlo či jiný zdroj záření, zhruba po roce odezní odolnost proti UV záření. Politura v horních patrech struktury pomalu odpadá (neviditelný efekt) a po uvedené trvanlivosti se ztrácí přirozeně i efekt hydrofobita. Naše společnost doporučuje politury obměňovat (tzn. jednoduše přetřít) jedenkrát ročně, u vnitřních prostor, kde nemají přístup sluneční paprsky dle potřeby.

     

    2. Jak připravit povrch

    2.1. Obecně

    V zásadě platí pouze jedno pravidlo. Všechny povrchy je před aplikací nutno zbavit všech předešlých ochran, vosků, olejů, impregnací, aviváží a mastných prvků. To proto, aby se politura mohla dobře navázat k ošetřovanému povrchu. Dále je nutno odstranit z povrchu všechny fleky (mastnoty, nečistoty, vodní kámen apod.), které nechceme, aby na povrchu zůstaly.

     

    2.2. Vyčištění a odmaštění povrchu

    Představte si povrch jakéhokoliv materiálu pod mikroskopem. Není hladký, vypadá více či méně jako hornatá krajina, každý materiál má své specifické vlastnosti. V údolích této krajiny se dlouhodobě usazuje špína a prach (viz. obrázek 1). Například přes dlouhodobě neošetřené sklo je hůř vidět, usazuje se v jeho pórech mimo jiné vodní kámen, který se pak těžko odstraňuje. Neošetřený povrchy působí pro změnu zašle.

     

    Obr 1 - Povrch s usazeninami nečistot

     

    Povrchy, které lze brousit se obrousí, jiné se s příslušnými čistícími přípravky Pikatec vyčistí a poté důkladně opláchnou a zbaví zbytků čistících prostředků. Čističe kosmetiky PIKATEC vyčistí tuto hornatou krajinu (povrch kůže, kamene, skla, nerezu atd.) dokonale od usazené špíny a prachu. Stane se tak za pomoci mikroskopických nanočástic a ostatních patentovaných chemických prvků, které jsou obsaženy v čisticím prostředku. Nanočástice vnikají do všech záhybů povrchu a dokonale ho zbaví prachu a špíny. (viz. obrázek 2).

     

    2.3. Opláchnutí čistících prostředků a případné odmaštění povrchů

    Teprve vyčištěný a případně odmaštěný povrch je připraven k nanesení ochranné politury PIKATEC (viz. obrázek 3). Čím lépe povrch vyčistíme a případně odmastíme, tím lepší bude přilnavost a odolnost následné politury. Každý povrch je nutno po vyčištění důkladně opláchnout od různých čističů, saponátů apod.

    Máme-li podezření, že povrch není dostatečně odmaštěn, tak jej těsně před aplikací odmastíme prostředkem Nano Clean Surface či ještě silnějším odmašťovadlem  Nano Degreaser & Polisher. Nepoužívejte jiné odmašťovací prostředky, např. technický benzín, poněvadž ty mohou obsahovat nežádoucí sloučeniny, u technického benzínu konkrétně petroleje, které jsou mastné a zásadně snižují přilnavost a konečnou hydrofobitu politur! Odmašťovací prostředky Pikatec pro jistotu použijte na malém kousku, kde to není vidět, abyste si byli jisti, že povrch nebledne, nemění barvu či jinak nevznikají žádné jiné fleky.

    Obr 2 - Vyčištění povrchu nanokosmetikou PIKATEC

     

    Takto obroušený, nebo vyčištěný, opláchnutý a odmaštěný povrch je připraven na nanesení příslušné politury. Podrobný návod naleznete u jednotlivých produktů.

     

    2.4. Jednotlivě

    Dřevo

    U nového nábytku nic neřešíme a pouze odstraníme zbytky vosků či politur silným koncentrátem prostředku Nano Clean Home, u staršího nábytku je nejlepší, jedná-li se o venkovní nábytek či dřevo, které lze brousit, lehce obrousit jemným brusným papírem. Není nutno jej brousit na efekt nového dřeva, vše záleží na tom, v jakém stavu chceme povrch mít. Někdy nechat fleky, či zčernalé části v nepřístupných místech, částečně na povrchu udělá dojem přirozené patiny, která vypadá pro mnohé oko lépe, než pečlivě vybroušené dřevo, co pak vypadá příliš nově. Nakonec je nutno případné piliny řádně spláchnout vodou a povrch dřeva nechat oschnout. Máme-li podezření, že povrch není dostatečně odmaštěn, tak jej těsně před aplikací odmastíme prostředkem Nano Clean Surface či ještě silnějším odmašťovadlem  Nano Degreaser & Polisher. Nepoužívejte jiné odmašťovací prostředky, např. technický benzín, poněvadž ty mohou obsahovat nežádoucí sloučeniny, u technického benzínu konkrétně petroleje, které jsou mastné a zásadně snižují přilnavost a konečnou hydrofobitu politur!

    Tipy: pokud se jedná o měkká dřeva jako je smrk nebo starší vysušené dřevo, může být savost povrchu větší. V případě potřeby doporučujeme nanést ještě jednu vrstvu nanopolitury, ale až po dokonalém vytvrdnutí první aplikace tzn. až po 12h. Pokud byste aplikovali dříve, nanášeli byste stále jednu vrstvu, ale silnější, což je nežádoucí z hlediska propojení a vytvrzení politury s daným povrchem. Před druhou aplikací zkontrolujte, zda je povrch čistý, zejména u dřevěných ploch, jež jsou vystaveny venkovním vlivům. Mějme na mysli, že čím lépe se politura spojí s daným dřevem, bez nechtěných mastnot, tím bude výsledek dokonalejší.

    U venkovního dřevěného nábytku, zejména zátěžové plochy jako je vrchní deska stolu, plotů nebo chatek můžete po aplikaci politury na dřevo použít krycí polituru Superstructure, která je extrémně hydrofobní a významně povrch uzavře (i přesto dřevo stále dýchá), avšak může vytvářet mírně lesklý efekt. Ochráníte tím dřevo proti extrémním přírodním venkovním vlivům jako je sluneční záření, vítr, déšť a poletující nečistota (mastnota). Doporučujeme vyzkoušet na menší ploše povrchu, tak abyste si zhodnotili výsledný vizuální efekt.

    Je nutné si také uvědomit, že když je dřevo lakované, tak se jedná o ošetřování lakovaného povrchu a je nutno použít přípravek Nano Protect Painted Surface.

    Zobrazit v e-shopu

     

    Kámen

    Je zde nutno rozdělit na savé (např. pískovec, vápenec apod.) a nesavé (např. žula apod.) materiály. Savé materiály je obecně obtížnější vyčistit a připravit, poněvadž špína je mnohdy již „zažraná“ do povrchu.

    Kámen je před aplikací nutno zbavit všech předešlých ochran, vosků, olejů, impregnací, aviváží a mastných prvků. Dále v případě potřeby je vhodné kámen vyčistit prostředkem Nano Clean Stone. V Případě, že na povrchu materiálu, který je navíc savý, máte opravdu již zašlé, letité fleky od nečistot (např. venkovní kamenné ploty z pískovce, plastiky, sochy apod.), doporučujeme postižené místo řádně nastříkat koncentrátem Pikatec Nano Clean Stone a nechat působit dle potřeby. Podařilo se nám velmi solidně odstranit již letité fleky až po 14 dnech takovéhoto působení našeho čistícího prostředku. Nakonec kámen důkladně opláchneme vodou, nejlépe tlakovou a necháme oschnout.

    Savé materiály není nutno před aplikací nijak odmašťovat, nesavé a hladké, kde si nejsme jisti povrchovou mastnotou doporučujeme lehce odmastit prostředkem Nano Clean Surface či ještě silnějším odmašťovadlem  Nano Degreaser & Polisher. Nepoužívejte jiné odmašťovací prostředky, např. technický benzín, poněvadž ty mohou obsahovat nežádoucí sloučeniny, u technického benzínu konkrétně petroleje, které jsou mastné a zásadně snižují přilnavost a konečnou hydrofobitu politur!

    Tipy: pokud se jedná savé kameny (např. pískovec, vápenec apod.), může být savost povrchu větší. V případě potřeby doporučujeme nanést ještě jednu vrstvu nanopolitury, ale až po dokonalém vytvrdnutí první aplikace tzn. až po 12h. Pokud byste aplikovali dříve, nanášeli byste stále jednu vrstvu, ale silnější, což je nežádoucí z hlediska propojení a vytvrzení politury s daným povrchem. Před druhou aplikací zkontrolujte, zda je povrch čistý, zejména u kamenů, jež jsou vystaveny venkovním vlivům. Mějme na mysli, že čím lépe se politura spojí s daným povrchem, bez nechtěných mastnot, tím bude výsledek dokonalejší.

    U venkovního kamene jako jsou sloupky, ploty nebo kamenné zdivo, můžete po aplikaci politury na kámen použít krycí polituru Superstructure, která je extrémně hydrofobní a významně povrch uzavře (i přesto kámen stále dýchá), avšak může vytvářet mírně lesklý efekt. Ochráníte tím kámen proti extrémním přírodním venkovním vlivům jako je sluneční záření, vítr, déšť a poletující nečistota (mastnota). Doporučujeme vyzkoušet na menší ploše povrchu, tak abyste si zhodnotili výsledný vizuální efekt.

    Zobrazit produkty na ochranu kamene

     

    Sklo, Keramika, Sklo-keramika, Lakované povrchy, Laky

    Povrchy zbavit nečistot, fleků a vodního kamene, a zbylých politur či vosků vhodným prostředkem, např. silným koncentrátem Nano Clean Home a důkladně smýt. Poté doporučujeme povrch odmastit prostředkem Nano Clear Glass. Nepoužívejte jiné odmašťovací prostředky, např. technický benzín, poněvadž ty mohou obsahovat nežádoucí sloučeniny, u technického benzínu konkrétně petroleje, které jsou mastné a zásadně snižují přilnavost a konečnou hydrofobitu politur! 

    Zobrazit produkty na ochranu sklakeramikysklo-keramiky a lakovaných povrchů.

     

     

    Nerez a chrom

    Povrchy zbavit nečistot, fleků a vodního kamene vhodným prostředkem. Protože zejména broušený nerezový povrch je často ošetřován různými typy olejů, tak zde je nutno řádně dbát na finální odmaštění. Povrch je vhodné napřed omýt teplou vodou se silným koncentrátem mycího prostředku Nano Clean Home. Nakonec doporučujeme povrch odmastit prostředkem Nano Degreaser & Polisher. Nepoužívejte jiné odmašťovací prostředky, např. technický benzín, poněvadž ty mohou obsahovat nežádoucí sloučeniny, u technického benzínu konkrétně petroleje, které jsou mastné a zásadně snižují přilnavost a konečnou hydrofobitu politur!

    Zobrazit produkty na ochranu nerezu 

     

    Plast

    Povrchy zbavit nečistot, fleků a vodního kamene vhodným prostředkem. V případě zašlého plastu či černých fleků doporučujeme vyčistit prostředkem Nano Clean Plastic. Někdy jsou povrchy již tak zašlé (například plastový nábytek či plastové venkovní okno, léta odolávající slunci a UV záření), že je již nemožné, je vyčistit pouhou chemickou metodou. Na povrchu je již velmi silná vrstva zdegradovaného, rozpadlého plastu (polymeru). Je nutno použít chemicko-mechanickou metodu. Jednoduše vezmete jemný brusný papír či tkaninu a pomocí prostředku nano Clean Plastic jemně krouživými pohyby odstraňujete (odbrušujete) v takovéto emulzi tuto zničenou vrstvu plastu, až na původní povrch (brousit na sucho brusným papírem vám totiž téměř nepůjde). Pakliže je vrstva znečištění velmi silná, tak měníte hrubost papíru na hrubší, až vám půjde tato vrstva odstranit. Je však důležité, aby jste při konečném broušení použili opět velmi jemnou strukturu brusného papíru (alespoň hrubost 400) a to proto, aby konečný povrch byl opět co nejjemnější. Jemnější povrch se lépe chrání a ošetřuje.

    Poté doporučujeme povrch odmastit prostředkem Nano Clean Surface či ještě silnějším odmašťovadlem  Nano Degreaser & Polisher. Nepoužívejte jiné odmašťovací prostředky, např. technický benzín, poněvadž ty mohou obsahovat nežádoucí sloučeniny, u technického benzínu konkrétně petroleje, které jsou mastné a zásadně snižují přilnavost a konečnou hydrofobitu politur!

     

    Zobrazit produkty na ochranu plastů

     

    Krycí politura Superstructure

    Jelikož se jedná o krycí polituru na již aplikovanou polituru ke zvýšení tvrdosti a odolnosti na exponovaných plochách, je nutno původní povrch politury (pakliže ještě nebylo provedeno) řádně spláchnout teplou vodou s koncentrátem prostředku Nano Clean Home k odstranění emulgátorů (viz odstavec „jak opět nastartovat odperlovací efekt“) a poté odmastit prostředkem Nano Clean Surface či ještě silnějším odmašťovadlem  Nano Degreaser & Polisher. Nepoužívejte jiné odmašťovací prostředky, např. technický benzín, poněvadž ty mohou obsahovat nežádoucí sloučeniny, u technického benzínu konkrétně petroleje, které jsou mastné a zásadně snižují přilnavost a konečnou hydrofobitu politur! 

     

     

    Obr 3 - Vyčištěný povrch

     

    Kůže

    Kůže je nutno tuto nejprve vyčistit prostředkem Nano Clean Leather dle návodu. Potom doporučujeme omýt teplou vodou s koncentrátem prostředku Nano Clean Home a vymýt ze struktury kůže nečistoty a zbytky čistícího prostředku. Kůži necháme důkladně oschnout. Jak je již uvedeno v návodu na ochranu kůže, prostředek není vhodný na semišovou kůži a broušenou kůži typu Alcantara, jelikož zde se preferuje suchý efekt kůže. Ošetřit takovéto kůže však lze prostředkem Nano Protect Textile. Výborně se hodí na  semišovou obuv apod.

    Zobrazit produkty na ochranu kůže

    Textil

    Je nutné si uvědomit, že textilní vlákno se skládá většinou z velkého množství ještě tenčích vláken, zapletených do sebe, která jsou ohebná, ale průběžným praním praskají a třepí se, až nakonec způsobí v látce trhliny a díry. Díky tomu se na konci životnosti látka rozpadá. Do těchto vláken se dostávají mastnoty a nečistoty, které se běžným praním odstraní, ale například pevné potahy sedaček a židlí nelze prát, tudíž se musí občas umýt mýdlovou vodou. Na takovýchto látkách mohou být také mastnoty od sezení lidí a ty je nutno také odstranit či vyčistit.

    Na ošetřovaných látkách (trika, bundy, džíny) nesmí být nanesena při praní aviváž! Tu odstraníte, vyperete-li prádlo jen pracím prostředkem bez aviváže.

    Na botách, především nových textilních či semišových jsou zcela jistě různé impregnace od dodavatele kůže či výrobce bot. Tyto impregnace odstraníte pomocí houbičky či nesavého hadříku odmašťovacím prostředkem  Nano Degreaser & Polisher. Odmašťovací prostředky Pikatec pro jistotu použijte na malém kousku, kde to není vidět, abyste si byli jisti, že povrch nebledne, nemění barvu či jinak nevznikají žádné jiné fleky. Po oschnutí je textil či semiš připravena na nastříkání prostředku Nano Protect Textile. Když na příklad na semišové obuvi neodstraníte původní impregnaci, ochrana Pikatec se může aplikací na obuv s touto impregnací smíchat a výsledkem je sice nepropustnost vůči vodě, ale odperlovací efekt v podobě okamžitého odvalování kapek vody z povrchu se nedostaví. Opravou je botu důkladně očistit prostředkem  Nano Degreaser & Polisher a opět aplikovat Nano Protect Textile dle návodu. Pak se požadovaný efekt dostaví.

    Zobrazit produkty na ochranu textilu

     

    3. Jak aplikovat (nanášet) politury

    3.1. Obecně

    Politury se z pohledu aplikace dají rozdělit do dvou základních skupin – na savé a nesavé materiály.

    • Savé materiály (dřevo, pískovec apod.) se nanášejí postupně v jemné vrstvě, která se vpíjí do struktury materiálu. V případě potřeby je uvedeno v návodech, že vrstva se někde nechá opakovat. U savých povrchů se může dát vrstva silnější (např. dřevo, kámen).
    • Nesavé materiály je nutno nanášet v opravdu velmi jemné vrstvě. Uvědomte si, že povrch nesavého materiálu je převážně tenčí, než lidský vlas. Mezi lidmi je zakořeněno, že má-li se prostředek všude dostat, tak se na povrch dostane ve velmi silné vrstvě. Nakonec se otře hadrem a člověk má pocit, že všeho je tam dostatek. Pravdou však je, že 99,9% prostředku se tam při setření zpátky dostane na hadr, který se pak vyhodí. Lidé si kupují litrová balení prostředků, které právě z 99,9% vyhodí do koše. 

     

    Obr 4 - Nanesení aplikační emulze PIKATEC

     

    3.2. Co znamená pojem „nanést tenký film“

    Ještě se vraťme k pojmu tenký film: -tenká vrstva znamená, aby byl proti světlu pouze vidět matný film ochranného prostředku, ne více. Pakliže se nanese více ochranného prostředku, ničemu neuškodíte, je pouze více práce s rozleštěním, zvyšuje se spotřeba politury a člověk pozná, jaká je přilnavost politur Pikatec. Politury, zvláště čiré (ty u nichž je v návodu uvedeno, že rozlešťování je má vykonat okolo 5 minut po nanesení) se v případě, že byla nanesena extrémně silná vrstva, rozleští tak, že na místo, které chcete rozleštit, nastříkáte prostředek  Nano Degreaser & Polisher a ihned rozleštíte. Nemusíte se bát, že byste ředili spodní vrstvy politury. Naředíte a setřete takto pouze vrchní část a vlastnostem to nijak neuškodí. Jen budete mít zbytečnou spotřebu prostředku  Nano Degreaser & Polisher.

    Někteří klienti také nanesli (například na pracovní plochu žulové kuchyňské linky) silnou vrstvu, která se po 12 hodinách stále velmi leskla, jako kdyby bylo vlhká a na omak působila lehce lepkavě. Politura v silné vrstvě velmi pomalu zasychá. V tomto případě je nutno také setřít polituru pomocí prostředku  Nano Degreaser & Polisher a dále nechat dle návodu řádně zaschnout.

     

    3.3. Nanášení na hrubé struktury materiálů či perforované kůže

    Hrubé a vzorované plasty se chovají podobně, pakliže nastříkáte polituru přímo do struktury vzorovaného plastu, politura tam zateče a když se Vám nepovede rozleštit hadrem, tak v tomto místě může udělat lesklý flek. Opět je nutno naředit lehkým nastříkáním Nano Degreaser & Polisher a v tomto místě rozleštit. Lepší však je nanést polituru na houbičku (příslušenství Pikatec), lehkým svíráním houbičky tuto polituru dostat do struktury molitanu a teprve takto přetřít vzorovaný plast. Bílé plasty a hladké jakékoliv i barevné plasty se samozřejmě rozlešťují velmi jednoduše a jakýmkoliv způsobem. Tato pasáž jen upozorňuje na některé materiály a struktury, které při nanesení jakéhokoliv prostředku, by způsobily aplikační dočasné fleky.

    Stejný způsob aplikace je nutný u perforované kůže, aby politura nezatékala do perforace v materiálu a nezalepovala jej. Tedy nanést polituru na houbičku (příslušenství Pikatec), lehkým svíráním houbičky tuto polituru dostat do struktury molitanu a teprve takto přetřít perforovanou (dírkovanou) kůži.

     

    3.4. Jak dlouho skladovat politury Pikatec

    Politury doporučujeme aplikovat co nejdříve, nečekat až na konec expirace (zpravidla více než rok), poněvadž časem z nich těkají účinné látky, jakožto i u jiných chemických prostředků. To je tedy důvod, proč Pikatec dodává pro některé pouze malé množství politur, vhodné na ošetření požadovaných velikostí ploch. Chceme zajistit, aby klienti vždy používali čerstvé politury těch nejlepších vlastností a aby nepoužívali prostředky, které jim mnohdy několik let leží doma na polici. To je také důvod, proč exkluzivně prodáváme naše produkty přes náš e-shop, to proto, aby tyto neležely zbytečně v regálech jiných prodejců, mnohdy i nesprávně skladované.

     

    3.5. Nevhodné skladování nanokosmetiky a důsledky

    Poslední pokyn se týká nesprávně skladovaných politur. Ideální teplota pro skladování je uvedena na každém balení prostředku. Také je dobré skladovat v tmavších prostorách. Pakliže se bude nějaká politura zdát již příliš tuhá (skladovaná v teple), tak ji lze lehce naředit (maximálně 1:10) a to:

    •     politury s dobou rozlešťování 30 minut - destilovanou vodou (na 30ml politury 3 ml vody)
    •     politury s dobou rozlešťování 5 minut – přípravkem  Nano Degreaser & Polisher (na 30ml politury 3 ml Nano Degreaser & Polisher)

    Není to však ideální pokyn a je nutno počítat s lehkou ztrátou hydrofobity a ostatních vlastností. Je to však lepší řešení, než samotnou polituru vyhodit. Ostatní pokyny k aplikaci se dočtete v jednotlivých návodech.

    4. Jak rozlešťovat politury Pikatec

    Tento film se nechá působit na povrchu několik minut (přesný čas je u každého výrobku udán v návodu). Politura zateče do struktury povrchu. U některých savých materiálů je doporučena druhá vrstva. Po uplynutí několika minut se vrstva politury PIKATEC, ve většině případů rozleští pomocí hadříku z mikrovlákna. Tím unikátní emulze pronikne hluboko do všech nerovností povrchu (pro představu, do všech údolí hornaté krajiny). Vrstva, která přečnívá nad vrcholky hor, je zbytečná a jednoduše se setře.

    Při rozlešťování zbytečně netlačíme na hadr, poněvadž účelem rozleštění je „zatlačit“ polituru do struktury materiálu (a ne ji hned po nanesení setřít) a nechat zaschnout. Musíme si uvědomit, že politura je po nanesení ještě několik hodin měkká a teprve potom ztvrdne, jako kámen. Ztvrdne však jen v tenké vrstvě, velmi silná vrstva bude schnout velmi dlouho (i několik dní) a není účelem, aby přečnívala přes strukturu materiálu, ba naopak. Rozhodně nerozlešťujte politury strojně! Zcela určitě byste je setřeli a vaše práce by přišla vniveč. U rozlešťování politur Protect Glass (ochrana skla), Protect Stainless (ochrana nerezových materiálů) a vůbec všech, jejichž doba schnutí po nanesení je 3-5 minut, je správným postupem lehce nastříkat na hadřík prostředek  Nano Degreaser & Polisher a okamžitě začít rozlešťovat. Až budete mít pocit, že je rozlešťování těžší, opět si stříknete Nano Degreaser & Polisher na hadřík a pokračujete do vyleštění celé plochy.

    Podrobné návody naleznete přiložené k jednotlivým produktům, avšak aktuální verze s důležitými a užitečnými tipy vždy na webu! 

      

    Obr 5 - Rozleštění aplikační emulze PIKATEC

     

     

    5. Vytvrzení politury (doba schnutí)

    Politura shora pomalu zasychá a začíná se z ní vylučovat emulgátor (nosič nanočástic). Na povrch se tak dostávají nežádoucí přebytky i zbytky podkladních vrstev. Nanočástice se usazují ve struktuře politury do konečné, souhlasné polohy. Každý pól jednotlivé nanočástice se chová polárně, tzn. na každém konci má jiný polární náboj. To způsobuje, že se PIKATEC nanočástice vůči podkladu srovnávají v jednom směru. Druhý směr (na povrchu) zároveň odpuzuje záporně nabité částice prachu a jiné nežádoucí molekuly.

    Během dalších 12 hodin emulze definitivně vytvrdne (viz. obr.6)

     

    Obr 6 - Konečné vytvrzení politury

     

     

    Na povrchu zůstanou srovnané nanočástice, které drží za pomoci van der Waalsových čili disperzních sil a pochopitelně také pomocí nové, revoluční politury. Tvoří ochranný film výrazně zvyšující tvrdost a otěruvzdornost povrchů. Dosahuje také finální odolnosti vůči kapalinám (viz. obrázek 7 a 8).

     

    Obr 7 - Odraz letícího předmětu od politury PIKATEC

     

    Obr 8 - Poškození neošetřeného povrchu letícím předmětem

    Nanočástice drží dokonale pohromadě. Jsou tak malé, že se mezi ně nemůže dostat žádná podstatně větší částice prachu nebo jiná agresivní, povrch poškozující molekula. Zároveň jsou tyto nanočástice dostatečně tvrdé, aby mechanicky odolávaly ostatním abrazivním (brusným) částicím, které by jinak povrch poškodily.

     

    6. Odstranění emulgátoru (neplatí pro Protect Leather a Protect Textile)

    Jak uvedeno v každém návodu, každá nanesená politura tuhne asi 12 hodin, kdy záleží na teplotě a vlhkosti. Obecně platí čím nižší teplota a vyšší vlhkost, tím delší doba tuhnutí.

    Během této doby se ve struktuře tvoří krystalická mřížka a nanočástice se pootáčejí do souhlasné polohy. Dochází k řízené polymerizaci politury a na povrch jsou vylučovány emulgátory. Na povrch se tak dostávají nežádoucí přebytky i zbytky podkladních vrstev.

    Během této fáze vytvrzování můžete někdy pozorovat, zejména na tmavém povrchu, tvorbu světlých miniaturních částic, které vytváří iluzi, jako by na ošetřený povrch dopadala smítka prachu, mastných teček, nebo nebyla politura dostatečně rozleštěna. Je to důsledek vylučování emulgátoru (nosiče nanočástic) (viz. obrázek 9).

     

    Obr 9 - Odstranění vyloučeného emulgátoru, který je nutno zhruba do 48-hodin důkladně smýt vodou

     

    Tyto samy o sobě nejsou hydrofobní a po uplynutí asi 24 hodin (doporučujeme do 48 hodin) je dobré je odstranit ideálně teplou vodou a lehkou koncentrací prostředku Nano Clean Home (tam kde to není možné se jenom opláchne čistou teplou vodou, nebo otře hadříkem, namočeným v teplé vodě). Tento prostředek se nakonec opláchne čistou vlažnou vodou. Kožené sedačky a textil neotírejte vůbec! Savé materiály dřevo a kámen se buď dle vhodnosti dají otřít hadrem či opláchnout vodou (např. tlakovou a nejlépe teplou). Po takovémto oplachu krásně uvidíte, jak se voda sráží do kuliček, které se odvalují z povrchu pryč. Po každém dalším oplachu se ještě tyto vlastnosti nějaký čas zlepšují.

     

    7. Jak opětovně nastartovat hydrofobní (odperlovací) efekt (neplatí pro Protect Leather a Protect Textile)

    7.1. Prostým omytím a odmaštěním povrchu

    Tato vlastnost se může občas dočasně ztratit, vlastně to se určitě po nějakém čase stane. Na polituře časem ulpí některé prvky či mastnoty, které negují odpudivý náboj politur. Kapky přestanou se odvalovat a například na skle utvoří jakousi mapu vody, která pomalu odtéká. Je to však jen dočasná ztráta povrchového napětí na povrchu politury jako reakce s některými prvky, např. mastnotou, uhlíkové spady apod. S funkčností politury to nemá nic společného a samotnou polituru to nijak nepoškozuje! Stačí pouze povrch omýt teplou vodou s mycím prostředkem Nano Clean Home, či odmastit prostředkem Nano Clean Surface či  Nano Degreaser & Polisher. Povrch se ihned vrátí k původním vlastnostem. Nezapomeňte, že díky vyhlazenému povrchu, je otírání a omývání ošetřených povrchů o mnoho jednodušší než předtím.

     

    7.2. Pomocí prostředku Nano Activator

    Ještě rychlejší a účinnější metoda, jak zrychlit hydrofobitu povrchů, je použití prostředku Nano Activator.Prostředek Nano Activator je určen pro aktivaci hydrofobních vlastností všech politur Pikatec jak pro řady CAR tak i HOME, kromě prostředků Nano Protect Leather a Nano Protect Textil. Na ochranu kůže a textilu je Nano Activator nevhodný!

    Prostředek Nano Activator použijte v případě, že máte pocit, že odpudivost vody je na chráněném povrchu nižší, než jste očekávali. Je zbytečné jej použít v případě, že odpudivost vody je perfektní, avšak zbytečné použití samotné vlastnosti politury nezhorší. Berte však na vědomí, že konečná odpudivost vody nastává po oplachu či otření emulgátorů, jak uvedeno v návodech a po úplné stabilizaci politur. Prostředek Nano Activator použijte u nesavých povrchů až po absolutní stabilizaci vlastností, tzn. 3-5 dnů. Politura má konečnou tvrdost po 12 hodinch, ale procesy polymerizace apod., se formují někdy i mnohem déle (záleží na teplotě, vlhkosti apod.). Povrchy mezitím můžete omývat i jinak udržovat.

    U savých povrchů (dřevo, kámen apod.) je tato doba mnohem delší, tam doporučujeme konečnou hydrofobitu vyzkoušet až asi po 3 týdnech. Je to proto, že struktura politury je díky savosti mnohem vyšší a vylučování nežádoucích látek trvá logicky déle než u nesavých povrchů, kde tloušťka politury dosahuje jen několik desítek nanometrů. Připomínáme, že Nano Activator je prostředek určený pouze k aktivaci hydrofobních vlastností (odpudivosti vody). Všechny ostatní vlastnosti, jako je tvrdost, UV filtry, chemická odolnost apod., jsou plně funkční již po zaschnutí dané politury, tedy přibližně po 12 hodinách (v nízkých teplotách i ve vyšší vlhkosti se tato doba prodlužuje).

    Prostředek Nano Activator funguje na principu odstraňovače přebytečných a vyloučených emulgátorů a nečistot z povrchu již vytvrzené politury (vylučování nečistot a mastnot na povrch je jedna ze skvělých vlastností našich politur). Představte si, že tyto mastné částice jsou na povrch vyloučeny během schnutí politury a zatvrdnutím politury lehce drží v jeho struktuře. Vymytím teplou vodou by většina těchto částic měla jít lehce odstranit a tím se startují hydrofobní vlastnosti všech politur. Některé nežádoucí částice (například mastné částice uhlíku) jsou aplikací politury částečně rozpuštěny a vyloučí se na povrch a tam někdy lehce mechanicky drží na povrchu politury. Tyto nečistoty nejsou vodě odpudivé a nelze je ihned odstranit pouhým omytím koncentrátem šamponu, ale nějaký čas to trvá (časem se tyto nežádoucí částice vymyjí, ale může to trvat i měsíce, dle četnosti mytí a koncentraci mycích koncentrátů). Uživatel si potom mylně myslí, že politura na chráněném povrchu již není, nebo, že nefunguje.

    Je nutné podotknout, že každý materiál má jinou strukturu i například každé sklo má jinou hrubost. Neznamená to, že drahá a nová auta musí mít nutně ta nejjemnější skla. Ve hrubých strukturách drží nečistoty logicky lépe než v jemných. Během výroby, skladování, distribuce či provozu se také každý povrch individuálně může zanést větší či menší vrstvou nečistot. Často se stává, že i u například u jednoho vozu po aplikaci, je odpudivost zadního skla i bočních skel jiná. Tyto uvedené nečistoty jsou někdy chemicky složité a pakliže se dostanou do struktury nechráněného povrchu, nelze je prakticky rozpustit či jinak odstranit běžným způsobem při přípravě povrchu na ochranné politury.

     

    8. Co očekávat od politury Pikatec 

    Proč si vlastně politury Pikatec koupit? Nejdůležitější důvody jsou dva:

    1. Chceme povrch mikroskopicky vyhladit, aby jeho struktury byla jemná, ale aby to nebylo oproti původnímu vzhledu materiálu vidět. Nano částice nejsou absolutně vidět lidským okem. Do vyhlazené struktury nezapadají nečistoty, všudypřítomné mastné částice uhlíku a tudíž materiál po čase nepůsobí díky akumulaci nečistot „zašle“. Také se v hladkém povrchu se v něm i méně usazují bakterie, které se uvedeným uhlíkem „živí“.

    2. Díky tomu chceme méně často uklízet a když už uklízet budeme, tak velmi rychle, poněvadž špína se z hladkého povrchu utírá rychleji a efektivněji, než z hrubého. Také chceme mít odůvodněný pocit, že po úklidu se daný předmět opět nebude tak rychle špinit.

    Ostatní důvody, jako je ochrana proti mechanickému opotřebení, proti chemikáliím, proti UV záření apod., které jsme již mnohokrát zmiňovali, jsou vedlejším produktem zmíněných vlastností.

    Závěrem: Nakonec mohou nastat různé situace, kdy si zákazník neví rady a potřebuje poradit. V tomto případě je zde připravena naše zákaznická linka, která je připravena Vám pomoci v každé situaci.

     

     

    Navštivte aplikační centrum ve vašem okolí
    Navštivte aplikační centrum
    Všechny pobočky
    Přihlašovací formulář
    Přihlašovací jméno:
    Přihlašovací heslo:




    Zapomenuté hesloNová registrace
    Můj účet
    OdhlásitObjednávkyNastavení účtu
    českyenglishSlovensky