Nanotechnologie
na ochranu povrchů
Menu
604 723 723
Po - Pá: 9:00 - 15:00
Menu
Nevíte si rady?
tak to zobraz tady
+420 604 723 723 (Po - Pá: 9:00 - 15:00) info@pikatec.cz
  1. Hlavní stránka
  2. Princip nové řady nanokosmetiky CERAMIC a DIAMOND

Princip nové řady nanokosmetiky CERAMIC a DIAMOND

1. fáze – vyčištění povrchu:

Představte si povrch skla nebo laku pod mikroskopem. Není hladký, vypadá jako hornatá krajina. V údolích této krajiny se dlouhodobě usazuje špína a prach (viz. obrázek 1). Přes dlouhodobě neošetřené sklo je hůř vidět a neošetřený lak působí pro změnu zašle. To si mnozí neuvědomují až do chvíle, kdy si vedle znečištěného skla postavíte sklo řádně vyčištěné. Pak je patrný zásadní rozdíl.  

 Obr. 1 - Povrch s usazeninami nečistot

Kosmetika PIKATEC vyčistí tuto hornatou krajinu (povrch laku, nebo skla) dokonale od usazené špíny a prachu. Stane se tak za pomoci mikroskopických nanočástic a ostatních patentovaných chemických prvků, které jsou obsaženy v čisticím prostředku. Nanočástice vnikají do všech záhybů povrchu a dokonale ho zbaví prachu a špíny. (viz. obrázek 2). Teprve vyčištěný povrch je připraven k nanesení ochranné politury PIKATEC (viz. obrázek 3). Čím lépe povrch vyčistíme a hlavně odmastíme, tím lepší bude přilnavost a odolnost následné politury. Může se stát, že při nedokonalém odmaštění povrchu se bude na povrch politury vylučovat po krátkou dobu mastnota (projevuje se horší odpudivostí vody či viditelnými fleky na povrchu), kterou je třeba za sucha hadříkem po povrchu rozleštit a tím rozetřít. Toto se může párkrát opakovat a poté by měla politura fungovat správně.

Obr. 2 - Vyčištění povrchu nanokosmetikou PIKATEC

Obr. 3 - Vyčištěný povrch

Dalším důležitým faktorem před nanesením příslušné politury je, že je nutno tuto karoserii či sklo zbavit veškerých nečistot a fleků rozleštěním suchým hadříkem (například zaschlých kapek od vody)! Nanesením a následným rozleštěním politury, byste tyto fleky „zakonzervovali“ v polituře a poté již by bylo velmi obtížné se jich zbavit.

POZOR – nejvýznamnější příčina neúspěchu aplikace je špatně odmaštěný povrch! Používáním mastných přípravků typu Clay a jim podobných, nebo předmytí auta před aplikací politury v automatických myčkách (kde se obvykle recykluje odpadní voda s nástřikovým voskem), se může snížit účinnost a životnost politury PIKATEC. Také vzduchové kompresory, které někteří používají k osušení karoserie, pakliže nemají filtr, vylučují se vzduchem olej, který se používá k mazání pístu kompresoru.

Podrobný návod naleznete u produktů Nano Shampoo a Nano Clear Glass. 

 

2. fáze – nanesení politury (emulze) na povrch:

Unikátní nanočástice jsou trvale rozptýleny v aplikační emulzi, která se ve velmi tenké vrstvě nanese na ošetřovaný povrch (viz. obrázek 4). Nanáší se pouze tolik, aby vznikl viditelný tenký film. Nanesení silnější vrstvy je zbytečné, protože se nakonec při rozlešťování setře hadrem. Tím se pouze zvyšuje pracnost a spotřeba politury.

Obr. 4 - Nanesení aplikační emulze PIKATEC

Tento film se nechá působit na povrchu zhruba 30 minut (u politury na sklo se rozlešťuje po 5 minutách). Politura zateče do struktury laku. Po uplynulé době se vrstva politury PIKATEC rozleští pomocí leštícího hadříku (viz. obrázek 5). Tím unikátní emulze pronikne hluboko do všech nerovností karoserie (pro představu do všech údolí hornaté krajiny). Vrstva, která přečnívá nad vrcholky hor, je zbytečná a jednoduše se setře. Podrobný návod naleznete u produktů Nano Armour, Nano Protect Wheel a Nano Protect Glass.

Obr. 5 - Rozleštění aplikační emulze PIKATEC

 

3. fáze – po první hodině nanesení:

POLITURA shora pomalu zasychá a začíná se z ní vylučovat emulgátor, který je nosičem nanočástic (u politury Diamond Nano Protect Glass se žádný emulgátor nevylučuje). Unikátní PIKATEC nanočástice se usazují na povrchu do konečné, souhlasné polohy. Každý pól jednotlivé nanočástice se chová polárně, tzn. na každém konci je jiný polární náboj. To způsobuje, že se PIKATEC nanočástice vůči podkladu srovnávají v jednom směru. Druhý směr (na povrchu) zároveň odpuzuje záporně nabité částice prachu a jiné nežádoucí molekuly.

 

4. fáze – konečné vytvrzení:

Během dalších 12 hodin emulze definitivně vytvrdne. Na povrchu zůstanou srovnané nanočástice, které drží za pomoci van der Waalsových čili disperzních sil a pochopitelně také pomocí nové, revoluční kosmetické emulze. Tvoří ochranný film výrazně zvyšující tvrdost a otěruvzdornost karoserie. Dosahuje také finální odolnosti vůči kapalinám (viz. obrázek 6). Při tuhnutí v nízkých teplotách se doba konečného vytvrzení o něco prodlužuje.

Oproti původní receptuře předchozí řady kosmetiky PIKATEC můžete povrch ošetřený politurou PIKATEC už po cca 90 minutách vystavit slunečnímu záření, lehkému dešti,ale i mrazu do -5°C . Je ale důležité vést v patrnosti, že politura dokonale vytvrdne až po 12-ti hodinách. Silný déšť, nebo abrazivní prostředí (např. jízda v prašném prostředí) by mohly narušit strukturu ochranné vrstvy. V této době se snažte vyhnout použití stěračů, které by mohly tuhnoucí polituru poškodit, ale přitom důsledně dodržujte bezpečnost silničního provozu!

Obr 6 - Konečné vytvrzení politury

 

5. fáze – Odstranění vyloučeného emulgátoru:

Během fáze vytvrzování můžete, zejména na tmavé karoserii, pozorovat tvorbu světlých mapek či miniaturních částic, které vytváří iluzi, jako by na ošetřený povrch dopadala smítka prachu, nebo nebyla politura dostatečně rozleštěna. Je to důsledek vylučování emulgátoru (nosiče nanočástic) (viz. obrázek 6). Ten je nutno zhruba po 48-hodinách důkladně smýt vodou (zejména v horkém letním počasí), poté případně za sucha lehce rozleštit hadříkem. Pakliže by vyloučený emulgátor na karoserii zůstal (poznáte to podle toho, že karoserie nebo kola méně odpuzují vodu), může se zejména v horkém letním počasí stát, že se „připeče“ k polituře a vy budete mít pocit, že politura nefunguje. Pak záleží, jak moc se emulgátor „připekl“ a jeho další odstranění může již být pouze částečné, což by mohlo mít za následek sníženou hydrofobní vlastnost. Dbejte proto důsledně na jeho vymytí. Vysoká voděvzdornost nastává až po omytí této vrstvy. Každým dalším mytím se tyto vlastnosti, po určitou dobu, ještě zlepšují.

Obr 7 - Odstranění vyloučeného emulgátoru, který  je nutno zhruba do 48-hodin důkladně smýt vodou

Nanočástice na povrchu tvoří ochranný neviditelný nanofilm polarizovaných částic, které mu dodávají odpudivé a antiadhezní vlastnosti. Tato neviditelná transparentní vrstva nanočástic (až tisíckrát tenčí než lidský vlas) funguje jako tvrdý ochranný štít. Vniká do pórů a mikrotrhlin laku a chrání ho před dalším poškozením. Vyhlazuje povrch a snižuje jeho aerodynamický odpor. Letící předměty (špína, prach, apod.) se od vrstvy nanočástic lehce odrazí (viz. obrázek 7) a nevytvářejí na karoserii škrábance a rýhy (viz. obrázek 8). Obdobně funguje i na hmyz, který se dostane do kontaktu se samotnou karoserií.

Nanočástice drží dokonale pohromadě. Jsou tak malé, že se mezi ně nemůže dostat žádná podstatně větší částice prachu nebo jiná agresivní, lak poškozující molekula.  Zároveň jsou tyto nanočástice dostatečně tvrdé, aby mechanicky odolávaly ostatním letícím abrazivním (brusným) částicím, které by jinak při dopadu povrch poškodily.


Obr. 7 - Odraz letícího předmětu od politury PIKATEC

Obr. 8 - Poškození neošetřeného povrchu letícím předmětem

PIKATEC politura na povrchu vydrží až jeden rok (někdy i déle). Zajistí povrchu karoserie vysoký lesk, ochranu před škrábanci, ochranu před vlivy solí a asfaltu, ochranu před pylem a pryskyřicí ze stromů, ochranu před výkaly ptáků. Extrémně důležitá je vysoká ochrana před UV zářením (politura obsahuje velmi silné UV filtry) způsobující blednutí, vysychání a předčasné stárnutí laku.


Obrázek 10: Lak neošetřené karoserie zvětšený 5.000x. Ve struktuře jsou vidět skuliny ve struktuře laku, kam mohou pronikat nečistoty, voda i chemické látky poškozující tuto strukturu. S poškozením a následnou oxidací začíná postižené místo korodovat. V levém dolním rohu každého obrázku je měřítko, které ukazuje, jak velký je v tomto případě mikrometr (milióntina metru)!


 

Obrázek 11: Karoserie vozu ošetřená novou politurou PIKATEC. Všimněte si, jak dokonale jsou póry laku uzavřeny oproti původní řadě kosmetiky (na obrázku 12). Zvětšení je 10.000x, tudíž 2x větší, než u obrázku 10 a je významně hladší a jemnější. Nečistoty nemohou proniknout do struktury laku a ten je tak chráněn. Zároveň je politura velmi tvrdá a otěru odolná. Obsahuje velmi silné UV filtry, zabraňující průniku UV záření do laku, které způsobuje jeho předčasné stárnutí a degradaci (poškození). V levém dolním rohu každého obrázku je měřítko, které ukazuje, jak velký je v tomto případě mikrometr (milióntina metru)!


 

Obrázek 12: Karoserie ošetřená původní kosmetikou Pikatec při zvětšení 5.000x. Můžete zde vidět rozdíl mezi novou a starou politurou.    

Navštivte aplikační centrum ve vašem okolí
Navštivte aplikační centrum
Všechny pobočky
Přihlašovací formulář
Přihlašovací jméno:
Přihlašovací heslo:
Zapomenuté hesloNová registrace
Můj účet
OdhlásitObjednávkyNastavení účtu
českyenglishSlovensky