Nanotechnologie
na ochranu povrchů
Menu
604 723 723
Po - Pá: 9:00 - 15:00
Menu
Kategorie
    +420 604 723 723 (Po - Pá: 9:00 - 15:00) info@pikatec.cz
    1. Hlavní stránka
    2. Zbytky hmyzu a ptačí trus

    Rychlí zabijáci laků

     

    Jsem pyšný majitel svého vozu, a ne že bych to s péčí o něj přeháněl. Mám ale rád, když je auto čisté a nemůže mě více nadchnout parádní lesk, když svítí sluníčko. Zrovna včera jsem si řekl, že mu dopřeji tradiční očistu a spláchnu z něj prach a pyl. O to více do mě vjel vztek, když jsem se po hodině k autu vrátil a na kapotě ležel rozplesklý, odporný bílo šedý „koláč“ čehosi. To si ti ptáci dělají srandu? Jen co auto umyji, udělají si z něj terč?

    Takto zní rozhořčené zpovědi většiny motoristů. Zákon schválnosti působí dokonale. Bez výjimky ale fungují i zákony chemické a fyzikální a kdo je podcení, zbydou mu pouze oči pro pláč a zničený lak.

     

    Proč to „lejno“ nejde umýt?

    Kyselinou by si nikdo auto nebo motorku dobrovolně nepolil a stejně s ní musejí laky našich miláčků dnes a denně bojovat. Ať už právě ve formě ptačího trusu, nebo zbytků hmyzů, který v letních měsících páchá kamikadze na každý jedoucí stroj. Bohužel musíme konstatovat, že bez ochrany laku se tyto sebevražedné atentáty nemíjí účinkem a ničí laky jednoho vozu za druhým.

    Poškození laku od hmyzuAby také ne, když se obvykle dopravními prostředky řítíme obrovskou rychlostí proti hejnu letícího hmyzu. Nikdo si neumí představit tvrdost nárazu, při kterém se hmyz roztříští na náraznících, kapotách a plexisklech. A podobně jako legendární krev vetřelce se jeho zbytky mění na kyselinu, která leptá vše, co jí přijde do cesty. A aby toho nebylo málo, sluníčko, které tyto zbytky bez skrupulí připeče ke karoserii, dokoná dílo zkázy, a to i během jednoho jediného dne.

    Kdo někdy zkusil čistit muší hřbitov ví, že časově náročný proces odstranění hmyzu z automobilu solidně pocuchá i naši nervovou soustavu. A když už máme pocit vítězství, karoserie oschne a na místech, kde jednotliví zástupci hmyzí říše ukončili svůj život, se objeví jejich pomyslný pomníček ve formě matné skvrny v laku.  

     

    Co se tedy děje s lakem, do kterého narazí hmyz ve vysoké rychlosti?

    U nechráněného laku je to jasné. Každý zástupce hmyzí říše má určitou velikost a tvrdost. Ať už brouk s krovkami, čmelák nebo vosa, při nárazu do laku se každý z nich chová podobně jako kamínek, jen s tím rozdílem, že kamínek většinou zůstane vcelku a hmyz se tzv. „rozprskne“. Tvrdost při nárazu tak způsobí v měkkém laku poškození. Oproti zmíněnému kamínku ale dochází k destrukci hmyzího těla a do okolí nárazu se dostávají jejich vnitřnosti, včetně trávicích enzymů a ostatních chemikálií (jedy, tělesné tekutiny apod.). Tedy chemicky velmi agresivní látky, podobné žaludečním šťávám u člověka. Tyto kyseliny začínají okamžitě působit na lak a způsobovat poškození.  

     

    Jak z toho ven?

    Nikdo nechce být otrokem auta a umývat jej každý den. Mnohem účinnější metodou je chránit karoserii nanokosmetikou Pikatec, která na laku vytvoří neviditelný štít. Ochrana karoserie Pikatec je tak jakýmsi svatým Petrem, který hmyz posílá rovnou do horoucích pekel a dostatečně dlouhou dobu chrání karoserii před působením nejen hmyzu a ptačího trusu, ale také i před sluncem, které karoserii rozehřívá a pomáhá tak kyselinám ještě snadněji proniknout do již tak měkkého laku.

    Abychom si vše mohli lépe představit, bez váhání můžeme chráněnou karoserii přirovnat ke známému francouzskému dezertu Créme Brulée. Lak vozu jako velmi měkký puding a ochranná politura jako vrchní vrstva karamelu. Pudingu je mnohonásobně více, v síle laku asi 120-150 mikrometrů (120.000 až 150.000 nanometrů). Karamelová vrstva, tedy ochranná politura pak dosahuje tloušťky asi do 200 nanometrů.

    Při nárazu obrovského hmyzu o průměru 0,5cm (5 milionů nanometrů) dochází k místní deformaci laku s ochrannou vrstvou. Ta se spolu s lakem prohne a částečně vrátí. Na jejím povrchu však může zůstat poškození, které není lidským okem vidět. Při prohnutí totiž může dojít k vytvoření nepatrných trhlinek. Tato drobná poškození v žádném případě nesnižují ochrannou funkci politur, ani jejich voděodpudivost, lokálně však mohou začít propouštět chemikálie. Sice v 1.000x menším množství, než u neochráněného laku, ale při dlouhodobějším působení agresivních látek, jako jsou hmyzí kyseliny, mohou způsobit poškození viditelná. Je pravda, že oproti nechráněnému povrchu budou poškození zcela nepatrná, ale objevit se mohou. Politura Pikatec tak chrání lak proti těmto chemikáliím, ale je třeba si uvědomit, že kvůli vlastnostem měkkého laku, nemůže nic fungovat absolutně. Když jsme simulovali stejnou situaci na skle, poškození se neobjevilo ani po měsíci. Sklo je však oproti laku velmi tvrdé a nepružné.

    Jinými slovy, kdo nechce mít žádné viditelné poškození od hmyzu na voze, doporučujeme auto při znečištění zmíněným hmyzem alespoň jednou týdně omýt a tím odstranit či naředit chemicky agresivní zbytky hmyzích těl. Nezapomeňte, že poškozené hmyzí tělo má na laku okolo 1mm vrstvu tělesných zbytků. To je 1 milion nanometrů kyselin, tedy dostatečná rezerva chemikálií, pro dlouhodobé účinky na mikrotrhlinky v polituře silné jen 200 nanometrů. 

    Omytí hmyzu u chráněných vozidel je otázkou otření navlhčenou mikrovláknovou utěrkou. Pokud byste však nechali hmyz déle připékat pod náporem slunce, použijte k mytí Odstraňovač hmyzu Pikatec, který dokáže veškeré zbytky hmyzu vyčistit ať už jde o karoserii chráněnou, nebo nechráněnou. 

    Navštivte aplikační centrum ve vašem okolí
    Navštivte aplikační centrum
    Všechny pobočky
    Přihlašovací formulář
    Přihlašovací jméno:
    Přihlašovací heslo:




    Zapomenuté hesloNová registrace
    Můj účet
    OdhlásitObjednávkyNastavení účtu
    českyenglishSlovensky