Nanotechnologie
na ochranu povrchů
Menu
604 723 723
Po - Pá: 9:00 - 15:00
Menu
Kategorie
    +420 604 723 723 (Po - Pá: 9:00 - 15:00) info@pikatec.cz
    1. Hlavní stránka
    2. CAR
    3. Poradna CAR
    4. Jak aplikovat Pikatec Car

    Jak aplikovat Pikatec Car

    Aplikace politur Pikatec je velmi jednoduchá a u každého výrobku najdete přiložený návod. Protože ale samotné slovo „nanotechnologie“ může vzbuzovat určitý respekt, rádi bychom v tomto článku vysvětlili princip naší nanokosmetiky pro ty z Vás, kteří potřebují rozumět tomu, jak naše přípravky fungují a mají rádi vše vysvětleno do detailů.

    Samotná složitost nanášení je ve zkratce velmi podobná například voskování povrchu. Jednoduše vyčistíte – nanesete – rozleštíte a počkáte 12 hodin. Vždy je ale nutné dodržet přesně návody k použití a nenechat se ovlivnit zažitými zvyklostmi z nanášení vosků a jiných ochran. Aby se 100% nastartoval hydrofobní (vodě odpudivý) efekt, na závěr vůz zhruba po dvou týdnech od aplikace omyjete.

    Tato pasáž se věnuje tipům, jak připravit povrchy, jak správně aplikovat kosmetiku Pikatec, čeho se vyvarovat a co od ochrany očekávat.

    Obsah článku:

    1. Co byste měli vědět o produktech Pikatec?
    2. Jak připravit povrch
    3. Jak aplikovat (nanášet) politury
    4. Jak rozlešťovat politury Pikatec
    5. Vytvrzení politury (doba schnutí)
    6. Odstranění emulgátoru
    7. Jak opětovně nastartovat hydrofobní (odperlovací) efekt (Neplatí pro Protect Leather a Protect Textile)
    8. Co očekávat od politury Pikatec  

    1. Co byste měli vědět o produktech Pikatec?

    Politury byly vyvinuty pro jednotlivé povrchy s ohledem na unikátní strukturu každého z nich. Je prakticky nemožné vytvořit univerzální polituru (tzv. 3 v 1, nebo 5 v 1), jak je to dnes moderní. Taková univerzální politura by měla pro každý povrch pouze například 60% svých dobrých vlastností. Nám se zdálo škoda těch nejlepších vlastností nevyužít, a proto máme pro každý specifický povrch speciální druh ochrany, včetně různých výživ či vitamínů.

    Kosmetika Pikatec v sobě nemá mastná, vosková ani olejová aditiva, která jsou měkká a snižují trvanlivost politury na příslušném povrchu. Její nosná emulze je na bázi speciální patentované pryskyřice vyvinuté ve spolupráci s Technickou Univerzitou v Liberci, a jak už ze samotného názvu vyplývá, jedná se o velmi tvrdou a odolnou hmotu, která společně s nanočásticemi ochrání povrch karoserie a skla o několik řádů více, než většina Nano produktů na trhu.

    Máme dva typy základních nosných emulzí, které se liší svojí konzistencí, barvou a také dobou, po které se na povrchu rozlešťují. Výjimku pak tvoří ochranné politury na textil.

    Politury z řady Car mají mnoho skvělých vlastností:

    • hydrofobita (odpudivost vody)
    • olejofobita (odpudivost vůči mastnotám)
    • vyzdvihují lesk a hloubku laku
    • mikroskopické vyhlazení povrchu pro antistatické vlastnosti a zabránění ulpívání nečistot
    • antibakteriální efekt
    • odolnost proti UV záření
    • zpevnění povrchu proti mechanickému opotřebení
    • chemická odolnost včetně odolnosti proti trusu zvířat i ptáků,
    • odolnost proti  extrémním teplotám

    Jedinou okamžitě viditelnou vlastností je hydrofobita. Díky ní se voda na povrchu místo do „vodních map“ a „loužiček“ přemění na kuličky, které mají tendenci se z povrchu okamžitě odvalit. Tato vlastnost funguje na principu povrchového napětí ochranné vrstvy a může se občas dočasně ztratit. Je to způsobeno nečistotami, mastnotami a chemikáliemi, které mohou po čase na ošetřeném povrchu ulpět a nanovrstvu tak překrývají. Po následném umytí a odmaštění se vlastnost opět vrátí. Ostatní vlastnosti přetrvávají v nezměněné podobě po velmi dlouhou dobu.

    Životnost chranné vrstvy je minimálně rok a u vnitřního použití i dva roky a více. Doba se odvíjí i od vlastní zátěže daného povrchu. Tam, kde má přístup sluneční světlo či jiný zdroj záření (i za sklem), odezní zhruba po roce odolnost proti UV záření. Politura v horních patrech struktury pomalu odpadá (neviditelný efekt) a po uvedené trvanlivosti se ztrácí přirozeně i hydrofobní efekt. Doporučujeme proto politury obměňovat (tzn. jednoduše přetřít) jedenkrát ročně. U vnitřních prostor, kde nemají přístup sluneční paprsky dle potřeby.

     

    2. Jak připravit povrch

    2.1. Obecně

    V zásadě platí pouze jedno pravidlo. Všechny povrchy je před aplikací nutno zbavit veškerých nečistot a všech předešlých ochran včetně vosků, olejů, impregnací, aviváží a mastných prvků. Je to z toho důvodu, aby se politura mohla dobře navázat k ošetřovanému povrchu. Pokud bychom zmíněné prvky na vozidle neodstranili, nanášeli bychom nanopolituru ne na lak, skla, kola atd., ale právě na zmíněné nežádoucí látky. A pokud ty z karoserie odpadnou, odpadne logicky i nanovrstva.

    Politury Pikatec jsou velmi přilnavé a odolné. Je spíše problém je odstranit, ale existují situace, které způsobí, že nepřilnou. Jedná se zejména o případy, kdy na povrchu zůstanou zbytky předešlých ochran, vosků, olejů, u interiérů - impregnací, aviváží a mastných prvků.

    Na co si dát při přípravě pozor:

    1. Pro kompletní přípravu karoserie používejte vždy přípravky a postupy námi doporučené. Je to z toho důvodu, že čističe jiných značek mohou obsahovat látky, které na karoserii zanechávají nějaký mastný, či chemický film a mohou tak zapříčinit omezenou funkčnost anebo životnost našich ochranných politur. Čističe a přípravky PIKATEC byly vyvíjeny a testovány tak, aby funkčnost následné nano ochrany byla vždy stoprocentní.  
    2. Pokud se rozhodnete dát svému vozu maximální možnou přípravu a pustíte se do odstranění hloubkových nečistot, rozhodně k práci nepoužívejte tzv. Claye. Clay je hmota, kterou hojně používá naprostá většina detailerů a lidí, kteří se starají o laky vozidel. Díky ní lze poměrně velmi snadno odstranit hloubkové nečistoty typu polétavá rez, brzdný prach apod. Jejich složení je ale na bázi jílů, které na karoserii zanechávají těžko odstranitelné neviditelné mastné stopy. Po použití Claye tak nanopolituru nenanášíte na karoserii, ale právě na onen mastný film. Ve chvíli, kdy tento film z karoserie odpadne, logicky odpadne i nanovrstva. Claye tak zásadně ovlivňují životnost nanopolitur Pikatec. Pro odstranění hloubkových nečistot proto používejte vždy pouze přípravky Pikatec.  
    3. Také sušení karoserie vzduchem z kompresoru, který nemá olejový odlučovač, může být příčinou horších vlastností či snížení životnosti. Kompresor totiž používá k mazání pístu olej, který se se vzduchem dostane do vzduchové nádrže a poté smíchaný se vzduchem přímo na sušený povrch. Kosmetika Pikatec si sice dokáže do jisté míry s mastnotou poradit a postupem času ji vyloučí na povrch, zbylé stopové prvky ale mohou omezit správnou přilnavost politur k povrchu.
    4. Důležité je zbavit lak starých vosků a politur. Jejich přítomnost si můžete ověřit nalitím proudu vody (například ze sklenice či hadice bez koncovky) na povrch. Pakliže voda na povrchu vytvoří pomalu odtékající celistvou mapu, lze říci, že na něm není žádný vosk, ani politura. Když voda prudce stéká z povrchu, je stále přítomný nějaký prostředek. V takovém případě doporučujeme vůz umýt silným koncentrátem průmyslového saponátu a to i opakovaně. Na závěr, když už karoserie nevykazuje přítomnost nějakého přípravku, umyjte vůz naším šamponem Pikatec Nano Shampoo.
    5. Mastnoty v podobě vosku můžete na karoserii nachytat i v automyčce s programem bez vosku. Automyčky většinou používají recyklaci odpadních vod. To znamená, že z použité vody se odfiltrují nečistoty, aby se mohla znovu použít. Bohužel nástřikové vosky z předchozích mytí se z vody nedají recyklací 100% oddělit a  voda tak i u programu bez vosku obsahuje určité množství mastnot.

     

    2.2. Vyčištění a odmaštění povrchu

    Představte si povrch jakéhokoliv materiálu pod mikroskopem. Není hladký, vypadá spíše jako hornatá krajina a každý materiál (lak, sklo, kov) má své specifické vlastnosti. V údolích této krajiny se dlouhodobě usazuje špína, prach (viz. obrázek 1) a další těžko odstranitelné nečistoty, jakými jsou například vodní kámen u skel, apod. Přes dlouhodobě neošetřené sklo je hůře vidět a další povrchy působí pro změnu zašle. Proč tomu tak je? Když v místnosti v šeru rozsvítíte silnou baterku, vidíte, jak vzduchem poletují mikročástice prachu a nečistot. A to vidíte jen mikročástice. Kdyby bylo naše oko schopné zaznamenat i nano rozměry, přes množství poletujících nanočástic nečistot (uhlík, apod.) byste neviděli na krok před sebe. Už ve chvíli, kdy končíte s mytím, dopadají na povrch vesele další nečistoty. Ochranné politury Pikatec povrchy vyhlazují a nečistoty pak dopadají pouze na hladký ošetřený povrch, ze kterého se dají velmi jednoduše setřít.

     

    Obr 1 - Povrch s usazeninami nečistot

     

    Povrchy vždy nejprve zbavíme hrubých nečistot například oplachem tlakovou vodou a poté je příslušnými přípravky Pikatec umyjeme nebo vyčistíme. Speciálně určené prostředky na různé druhy nečistot vnikají do všech záhybů povrchů a dokonale ho zbaví prachu, špíny i dalších nežádoucích látek (viz. obrázek 2). Děje se tak za pomoci mikroskopických nanočástic a ostatních patentovaných chemických prvků.

    2.3. Opláchnutí čistících prostředků a případné odmaštění povrchů

    Teprve vyčištěný a případně odmaštěný povrch je připraven k nanesení ochranné politury PIKATEC (viz. obrázek 3). Čím lépe jej totiž vyčistíme a případně odmastíme, tím lepší bude přilnavost a odolnost následné ochranné politury. Po použití speciálních čističů doporučujeme vůz ještě jednou umýt šamponem, důkladně opláchnout a vysušit nejlépe mikrovláknovým ručníkem.

    Máme-li podezření, že povrch není dostatečně odmaštěn, je ideální jej těsně před aplikací odmastit pomocí přípravku Nano Degreaser & Polisher. Jiné odmašťovací prostředky nepoužívejte. Neznáme jejich složení a mohou obsahovat nežádoucí mastné sloučeniny, které zásadně snižují přilnavost a konečnou hydrofobitu politur! Odmašťovací prostředky v interiérech vozů Pikatec Clean Surface pro jistotu vyzkoušejte na malém kousku, kde to není vidět. Interiérové díly bývají z výroby impregnovány různými látkami a je důležité mít jistotu, že povrch po použití odmašťovače nebledne, nemění barvu či jinak nevznikají žádné jiné fleky.

    Obr 2 - Vyčištění povrchu nanokosmetikou PIKATEC

     

    Takto vyčištěný, opláchnutý a odmaštěný povrch je připraven na nanesení příslušné politury. Podrobné návody naleznete u jednotlivých produktů.

     

    2.4. Jednotlivě

     

    Sklo, Lakované povrchy, Laky

    Povrchy zbavte nečistot, fleků, vodního kamene a zbylých politur či vosků pomocí silnějšího koncentrátu šamponu Nano Shampoo a v interiérech prostředkem Nano Clean Home. V případě hloubkových nečistot použijte nejdříve speciální čističe Pikatec a teprve na závěr povrchy umyjte zmíněnými přípravky. V případě potřeby doporučujeme povrchy exteriéru vozu odmastit prostředkem Nano Degreaser & Polisher a v interiéru přípravkem Nano Clean Surface.  

    Zobrazit produkty na ochranu skla, lakovaných povrchů, laků a čističů Pikatec.

      

    Nerez a chrom

    Nerez a chrom u exteriéru vozů můžete bez problémů ochránit příslušnou politurou na laky (Ceramic či Diamond). Tak jako u přechozích typů povrchů, je třeba zbavit nerezové či chromové prvky před aplikací nečistot a jiných fleků. Opět použijte silnější koncentrát přípravku Nano Shampoo a nakonec odmastěte povrch prostředkem Nano Degreaser & Polisher. 

     

    Plast

    Plasty u vozidel najdeme jak u exteriéru tak v jeho interiéru. Opět je důležité povrchy zbavit veškerých nečistot ideálně s pomocí speciálního prostředku Nano Clean Plastic. Nakonec doporučujeme čištěné povrchy odmastit a to přípravkem Nano Degreaser & Polisher u exteriéru a prostředkem Nano Clean Surface v interiéru automobilu.  

    Obr 3 - Vyčištěný povrch

     

    Kůže

    Kožené prvky interiéru vozu nejprve vyčistěte prostředkem Nano Clean Leather dle návodu. Poté ji doporučujeme otřít mikrovláknovou utěrkou navlhčenou ve směsi teplé vody a prostředku Nano Clean Home. Tím vymyjete ze struktury kůže zbytky nečistot a čistícího prostředku. Kůži pak nechejte důkladně oschnout. 

     

    Textil

    Textilní vlákno se skládá většinou z velkého množství ještě tenčích vláken, zapletených do sebe. Ta jsou sice ohebná, ale průběžným praním a čištěním praskají, třepí se, až nakonec způsobí v látce trhliny a díry. Díky tomu se na konci životnosti látka rozpadá. Do těchto vláken se dostávají mastnoty a nečistoty, které se odstraní běžným praním. Protože ale pevné potahy autosedaček nelze prát, musejí se občas umýt mýdlovou vodou, nebo vytepovat. Na takovýchto látkách se také usazují mastnoty od sezení lidí.

    Jsou-li textilní části interiéru vozidel odnímatelné a pratelné, doporučujeme je vyprat v pračce v pracím prášku a bez aviváže! Pokud se jedná o pevné potahy, použijte k čištění mýdlovou vodu, případně tepovač, nechejte sedadla vyschnout a finálně veškeré textilní prvky odmastěte mikrovláknovou utěrkou navlhčenou odmašťovacím přípravkem Nano Degreaser & Polisher.

    Kdybyste na textilii neodstranili původní impregnaci praním, nebo odmaštěním, ochrana Pikatec by se mohla s původní impregnací smíchat a výsledný voděodpudivý a ochranný efekt by se nemusel dostavit v plné míře.

     

    3. Jak aplikovat (nanášet) politury

    3.1. Obecně

    Politury se z pohledu aplikace dají rozdělit do dvou základních skupin – na savé a nesavé materiály.

    • Savé materiály (Textil) se nanáší stříkáním. V případě potřeby je uvedeno v návodu, že vrstva se dle potřeby nechá opakovat.
    • Nesavé materiály je nutno nanášet v opravdu velmi tenké vrstvě a to u hladkých povrchů aplikačními utěrkami, nebo aplikačním mikrovláknovým padem. U hrubších povrchů lze využít 2vrstvých aplikačních houbiček. Je nutné si uvědomit, že povrch nesavého materiálu je převážně tenčí než lidský vlas. Mezi lidmi je zakořeněno, že má-li se prostředek dostat všude, musíme jej dát ve velmi silné vrstvě. Pravdou však je, že 99,9% prostředku setřete zpět do hadru při rozlešťování a utěrku pak vyhodíte. Lidé si kupují litrová balení prostředků, které pak v hadru z 99,9% vyhodí do koše.

     Obr 4 - Nanesení aplikační emulze PIKATEC

     

     

    3.2. Co znamená pojem „nanést tenký film“

    Tenká vrstva znamená, aby byl proti světlu vidět pouze matný film ochranného prostředku. Nanesete-li více, sice ničemu neuškodíte, ale zvyšujete spotřebu politury a mnohonásobně také pracnost při jejím nanášení i následném rozlešťování. Člověk pak pozná, jaká je přilnavost politur Pikatec. Silná vrstva nanesené ochranné politury také velmi pomalu zasychá a může působit na opak lehce lepkavě. V tomto případě musíme posečkat, než politura zcela zatvrdne (přestane lepit) a teprve poté přejít k rozleštění.    

    Proč klademe důraz na slabou vrstvu? Převážná většina běžně dostupných přípravků je na bázi vosků, olejů apod. S těmito látkami se snadno pracuje, protože jsou měkké a když na povrch naneseme silnější vrstvu, i tak bude rozleštění jen o málo pracnější. Nevýhoda těchto přípravků je právě v jejich měkké struktuře a velmi nízké odolnosti. Proto jejich životnost bývá v řádech jednoho týdne až maximálně 3 měsíců a ochranné vlastnosti jsou mizivé. Naneseme-li silnější vrstvu, v důsledku také  zjistíme, že většina přípravku nám končí v rozlešťovacím hadru, který vyhodíme. Na samotném povrchu nám zbude pouze potřebné množství a zbytek setřeme do utěrky.

    Abychom maximalizovali životnost a výdrž našich politur, nanočástice a další látky jsme rozptýlili v patentované pryskyřici, která k povrchu přilne obrovskou silou a není vůbec snadné ji běžnými prostředky z karoserie odstranit. Tvrdost tohoto materiálu je velmi vysoká, a proto je potřeba striktně dodržovat nanesení velmi slabé vrstvy. Je logické, že silnou vrstvu odolné pryskyřice budeme rozlešťovat mnohonásobně obtížněji než jakýkoli měkký vosk. 

    Pokud se Vám ale přece jen podařilo nanést silnější vrstvu nanopolitury, dle návodů použijte k rozleštění přípravek Odmašťovač a Rozlešťovač příslušné řady.

    3.3. Nanášení na hrubé struktury materiálů či perforované kůže

    Hrubé a vzorované plasty nanášíme pomocí dvouvrstvé houbičky, snadněji tak politura zateče do všech záhybů. Nejideálnější je část houbičky ochranným prostředkem "nasát" a to tak, že jej lehkým svíráním houbičky dostaneme do její struktury a teprve poté přetřeme vzorovaný plast. 

    Stejný způsob aplikace je nutný u perforované kůže, aby politura nezatékala do perforace v materiálu a nezalepovala jej. Tedy nanést polituru na houbičku, lehkým svíráním houbičky tuto polituru dostat do struktury molitanu a teprve takto přetřít perforovanou (dírkovanou) kůži.

    Poznámka: Ochranná politura na kůži není vhodná na semišovou kůži a broušenou kůži typu Alcantara, jelikož zde se preferuje suchý efekt kůže. Ošetřit takovéto kůže však lze prostředkem Nano Protect Textile. Výborně se hodí na semišovou obuv apod.

     

    3.4. Jak dlouho skladovat politury Pikatec

    Politury doporučujeme aplikovat co nejdříve, nečekat až na konec expirace, poněvadž časem z nich těkají účinné látky, jakožto i u jiných chemických prostředků. To je také důvod, proč Pikatec dodává pouze malé množství politur, vhodné na ošetření požadovaných velikostí ploch. Chceme zajistit, aby klienti vždy používali čerstvé politury těch nejlepších vlastností a aby nepoužívali prostředky, které jim mnohdy několik let leží doma na polici. Po otevření je pak nutné politury ihned spotřebovat!

     

    3.5. Nevhodné skladování nanokosmetiky a důsledky

    Ideální teplota pro skladování je uvedena na každém balení prostředku. Také je dobré kosmetiku skladovat v tmavších prostorách. Pakliže se bude nějaká politura zdát již příliš tuhá (skladovaná v teple), lze ji lehce naředit (maximálně 1:10) a to:

    • politury s dobou rozlešťování 30 minut - destilovanou vodou (na 30ml politury 3 ml vody)
    • politury s dobou rozlešťování 5 minut – přípravkem Degreaser & Polisher (na 30ml politury 3 ml Degreaser & Polisher)

    Není to však ideální pokyn a je nutno počítat s lehkou ztrátou hydrofobity a ostatních vlastností. V extrémních skladovacích podmínkách může politura až zgelovatět. V takovém případě ji již nelze použít. Ostatní pokyny k aplikaci se dočtete v jednotlivých návodech.

     

    4. Jak rozlešťovat politury Pikatec

    Slabý film nanopolitury necháváme působit na povrchu několik minut (přesný čas je u každého výrobku udán v návodu), během kterých politura zateče do jeho struktury. Po uplynutí této doby se přebytečná vrstva politury PIKATEC rozlešťuje pomocí utěrek z mikrovlákna.

    Při rozlešťování na utěrku zbytečně netlačíme. Účelem rozleštění je hlavně „zatlačit“ polituru do struktury materiálu a tam ji nechat vytvrdnout. Přebytečná vrstva nám pak při rozlešťování zůstane v utěrce. Musíme si uvědomit, že politura je po nanesení ještě měkká a k finálnímu vytvrzení dochází až po 12ti hodinách. Rozhodně nerozlešťujte politury strojně! Zcela určitě byste je setřeli a vaše práce by přišla vniveč. U rozlešťování politur Diamond Nano Armour (ochrana karoserií Diamond), Protect Glass (ochrana skla), Protect Stainless (ochrana nerezových materiálů) a vůbec všech, jejichž doba schnutí po nanesení je 3-5 minut, je správným postupem při rozleštění lehce nastříkat na mikrovláknovou utěrku prostředek Degreaser & Polisher (Odmašťovač a Rozlešťovač) a teprve poté začít rozlešťovat. Až budete mít pocit, že je rozlešťování těžší, opět si stříknete Degreaser & Polisher na utěrku a pokračujete do vyleštění celé plochy.

    Stejně tak pokud nanesete silnou vrstvu kterékoli naší politury (mimo textil a kůži) a rozleštění neprobíhá snadno, můžete si pomocí přípravku Degreaser & Polisher rozleštění usnadnit. Nemusíte mít obavy, přípravek naředí pouze svrchní část přebytečné vrstvy.  

    Podrobné návody naleznete přiložené k jednotlivým produktům, avšak aktuální verze s důležitými a užitečnými tipy vždy na webu! 

     

      Obr 5 - Rozleštění aplikační emulze PIKATEC

     

     

    5. Vytvrzení politury (doba schnutí)

    Politura shora pomalu zasychá a začíná se z ní vylučovat emulgátor (nosič nanočástic). Na povrch se tak dostávají nežádoucí přebytky i zbytky podkladních vrstev. Nanočástice se usazují ve struktuře politury do konečné, souhlasné polohy. Každý pól jednotlivé nanočástice se chová polárně, tzn. na každém konci má jiný polární náboj. To způsobuje, že se PIKATEC nanočástice vůči podkladu srovnávají v jednom směru. Druhý směr (na povrchu) zároveň odpuzuje záporně nabité částice prachu a jiné nežádoucí molekuly.

    Během dalších 12 hodin emulze definitivně vytvrdne (viz. obr.6)

     

     Obr 6 - Konečné vytvrzení politury

     

    Na povrchu zůstanou srovnané nanočástice, které drží za pomoci van der Waalsových čili disperzních sil a pochopitelně také pomocí nové, revoluční politury. Tvoří ochranný film výrazně zvyšující tvrdost a otěruvzdornost povrchů. Dosahuje také finální odolnosti vůči kapalinám (viz. obrázek 7 a 8).

     Obr 7 - Odraz letícího předmětu od politury PIKATEC

     

     

    Obr 8 - Poškození neošetřeného povrchu letícím předmětem

    Nanočástice drží dokonale pohromadě. Jsou tak malé, že se mezi ně nemůže dostat žádná podstatně větší částice prachu nebo jiná agresivní, povrch poškozující molekula. Zároveň jsou tyto nanočástice dostatečně tvrdé, aby mechanicky odolávaly ostatním abrazivním (brusným) částicím, které by jinak povrch poškodily.

     

    6. Odstranění emulgátoru (neplatí pro Protect Leather a Protect Textile)

    Jak uvedeno v každém návodu, každá nanesená politura tuhne asi 12 hodin, kdy záleží na teplotě a vlhkosti. Obecně platí čím nižší teplota a vyšší vlhkost, tím delší doba tuhnutí.

    Během této doby se ve struktuře tvoří krystalická mřížka a nanočástice se pootáčejí do souhlasné polohy. Dochází k řízené polymerizaci politury a na povrch jsou vylučovány emulgátory. Na povrch se tak dostávají nežádoucí přebytky i zbytky podkladních vrstev.

    Během této fáze vytvrzování můžete někdy pozorovat, zejména na tmavém povrchu, tvorbu světlých miniaturních částic, které vytváří iluzi, jako by na ošetřený povrch dopadala smítka prachu, mastných teček, nebo nebyla politura dostatečně rozleštěna. Je to důsledek vylučování emulgátoru (nosiče nanočástic) (viz. obrázek 9).

     

    Obr 9 - Odstranění vyloučeného emulgátoru, který je nutno maximálně do 14dnů důkladně smýt vodou

     

    Tyto samy o sobě nejsou hydrofobní a cca týden až 14 dní po aplikaci je nutné je odstranit ideálně teplou vodou a lehkou koncentrací prostředku Nano Shampoo či v interiéru Nano Clean Home (tam kde to není možné se jenom opláchne čistou teplou vodou, nebo otře hadříkem, namočeným v teplé vodě). Tento prostředek se nakonec opláchne čistou vlažnou vodou. Kožené výrobky a textil sedačky neotírejte vůbec! Po takovémto oplachu krásně uvidíte, jak se voda sráží do kuliček, které se odvalují z povrchu pryč. Po každém dalším oplachu se ještě tyto vlastnosti nějaký čas zlepšují.

     

    7. Jak opětovně nastartovat hydrofobní (odperlovací) efekt (neplatí pro Protect Leather a Protect Textile) 

    7.1. Prostým omytím a odmaštěním povrchu (neplatí pro Protect Leather a Protect Textile)

    Tato vlastnost se může občas dočasně ztratit, vlastně to se určitě po nějakém čase stane. Na polituře časem ulpí některé prvky či mastnoty, které negují odpudivý náboj politur. Kapky přestanou se odvalovat a například na skle utvoří jakousi mapu vody, která pomalu odtéká. Je to však jen dočasná ztráta povrchového napětí na povrchu politury jako reakce s některými prvky, např. mastnotou, uhlíkové spady apod. S funkčností politury to nemá nic společného a samotnou polituru to nijak nepoškozuje! Stačí pouze povrch omýt teplou vodou s mycím prostředkem Nano Shampoo či Nano Clean Home (u interiérů), či odmastit prostředkem Nano Clean Surface či Nano Clear Glass. Povrch se ihned vrátí k původním vlastnostem. Nezapomeňte, že díky vyhlazenému povrchu, je otírání a omývání ošetřených povrchů o mnoho jednodušší než předtím.

     

    7.2. Pomocí prostředku Nano Activator (neplatí pro Protect Leather a Protect Textile)

    Ještě rychlejší a účinnější metoda, jak zrychlit hydrofobitu povrchů, je použití prostředku Nano Activator.

    Prostředek Nano Activator je určen pro aktivaci hydrofobních vlastností všech politur Pikatec jak pro řady CAR tak i HOME, kromě prostředků Nano Protect Leather a Nano Protect Textil. Na ochranu kůže a textilu je Nano Activator nevhodný!

    Prostředek Nano Activator použijte v případě, že máte pocit, že odpudivost vody je na chráněném povrchu nižší, než jste očekávali. Je zbytečné jej použít v případě, že odpudivost vody je perfektní, avšak zbytečné použití samotné vlastnosti politury nezhorší. Berte však na vědomí, že konečná odpudivost vody nastává po oplachu či otření emulgátorů, jak uvedeno v návodech a po úplné stabilizaci politur.

    Prostředek Nano Activator použijte u nesavých povrchů až po absolutní stabilizaci vlastností, tzn. 3-5 dnů. Politura má konečnou tvrdost po 12 hodinách, ale procesy polymerizace apod., se formují někdy i mnohem déle (záleží na teplotě, vlhkosti apod.). Povrchy mezitím můžete omývat i jinak udržovat.

    Připomínáme, že Nano Activator je prostředek určený pouze k aktivaci hydrofobních vlastností (odpudivosti vody). Všechny ostatní vlastnosti, jako je tvrdost, UV filtry, chemická odolnost apod., jsou plně funkční již po zaschnutí dané politury, tedy přibližně po 12 hodinách (v nízkých teplotách i ve vyšší vlhkosti se tato doba prodlužuje).

     

    Prostředek Nano Activator funguje na principu odstraňovače přebytečných a vyloučených emulgátorů a nečistot z povrchu již vytvrzené politury (vylučování nečistot a mastnot na povrch je jedna ze skvělých vlastností našich politur). Představte si, že tyto mastné částice jsou na povrch vyloučeny během schnutí politury a zatvrdnutím politury lehce drží v jeho struktuře. Vymytím teplou vodou by většina těchto částic měla jít lehce odstranit a tím se startují hydrofobní vlastnosti všech politur. Některé nežádoucí částice (například mastné částice uhlíku) jsou aplikací politury částečně rozpuštěny a vyloučí se na povrch a tam někdy lehce mechanicky drží na povrchu politury. Tyto nečistoty nejsou vodě odpudivé a nelze je ihned odstranit pouhým omytím koncentrátem šamponu, ale nějaký čas to trvá (časem se tyto nežádoucí částice vymyjí, ale může to trvat i měsíce, dle četnosti mytí a koncentraci mycích koncentrátů). Uživatel si potom mylně myslí, že politura na chráněném povrchu již není, nebo, že nefunguje.

    Je nutné podotknout, že každý materiál má jinou strukturu i například každé sklo má jinou hrubost. Neznamená to, že drahá a nová auta musí mít nutně ta nejjemnější skla. Ve hrubých strukturách drží nečistoty logicky lépe než v jemných. Během výroby, skladování, distribuce či provozu se také každý povrch individuálně může zanést větší či menší vrstvou nečistot. Často se stává, že i u například u jednoho vozu po aplikaci, je odpudivost zadního skla i bočních skel jiná. Tyto uvedené nečistoty jsou někdy chemicky složité a pakliže se dostanou do struktury nechráněného povrchu, nelze je prakticky rozpustit či jinak odstranit běžným způsobem při přípravě povrchu na ochranné politury.

     

    8. Co očekávat od politury Pikatec 

    Proč si vlastně politury Pikatec koupit? Nejdůležitější důvody jsou dva:

    1. Chceme povrch mikroskopicky vyhladit, aby jeho struktury byla jemná, ale aby to nebylo oproti původnímu vzhledu materiálu vidět. Nano částice nejsou absolutně vidět lidským okem. Do vyhlazené struktury nezapadají nečistoty, všudypřítomné mastné částice uhlíku a tudíž materiál po čase nepůsobí díky akumulaci nečistot „zašle“. Také se v hladkém povrchu se v něm i méně usazují bakterie, které se uvedeným uhlíkem „živí“.
    2. Díky tomu chceme méně často náš automobil mýt a když už mýt budeme, tak velmi rychle, poněvadž špína se z hladkého povrchu utírá rychleji a efektivněji než z hrubého. Také chceme mít odůvodněný pocit, že po mytí se daný předmět opět nebude tak rychle špinit.

    Ostatní důvody, jako je ochrana proti mechanickému opotřebení, proti chemikáliím, proti UV záření apod., které jsme již mnohokrát zmiňovali, jsou dalším vítaným a důležitým faktorem zmíněných vlastností.

     

    Závěrem:

    Všechny detailnější instrukce můžete přečíst na návodech k použití, přiložených k jednotlivým výrobkům, nebo na stránkách www.pikatec.cz, kde jsou u jednotlivých produktů návody k použití či ke stažení. Dále výuková videa v sekci Youtube, Vám podrobně vysvětlí, jak pracovat s kosmetikou Pikatec. Aplikování nanokosmetiky Pikatec a její následná údržba je teď mnohem jednodušší, než u jakýchkoliv jiných politur!

    Nakonec mohou nastat různé situace, kdy si zákazník neví rady a potřebuje poradit. V tomto případě je zde připravena naše zákaznická linka, která je připravena Vám pomoci v každé situaci.

    Navštivte aplikační centrum ve vašem okolí
    Navštivte aplikační centrum
    Všechny pobočky
    Přihlašovací formulář
    Přihlašovací jméno:
    Přihlašovací heslo:




    Zapomenuté hesloNová registrace
    Můj účet
    OdhlásitObjednávkyNastavení účtu
    českyenglishSlovensky